Feb 19, 2018 Last Updated 9:43 AM, Feb 14, 2018

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Read 759 times
Rate this item
(1 Vote)

15GBZ uczciła pamięć poległych

21 grudnia 2016 roku Dowódca 15 GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński wziął udział w obchodach Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa organizowanych przez Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku oraz 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną i 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy. W uroczystości udział wzięli również parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, przedstawiciele oświaty, uczniowie szkół, żołnierze oraz rodziny poległych w misjach.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy polowej w intencji poległych i zmarłych na misjach i operacjach wojskowych oraz ich rodzin. Po mszy o zabranie głosu poproszeni zostali goście m.in. gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Dowódca 15GBZ nawiązując do tragicznych wydarzeń z dnia 21 grudnia 2011 roku, na pamiątkę których ustanowiono Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa przypomniał, że: „To właśnie dzisiaj wspominamy wszystkich żołnierzy, którzy wierni przysiędze wojskowej – w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędząc – oddali swoje życie stojąc na straży bezpieczeństwa, pełniąc służbę w ramach wojskowych misji zagranicznych - polegli w obcym kraju służąc swojej Ojczyźnie”.

Następnie przedstawiono prezentację multimedialną składającą się z filmów nagranych przez żołnierzy na misjach pt. „Patrol nr (...)”. Uczniowie Centrum Edukacji Mundurowej podpalili pięć pochodni – ogni pamięci dla pięciu poległych żołnierzy, a na Jezioro Ełckie wypłynęła tratwa pamięci przygotowana przez młodzież, które były symbolicznym oddaniem hołdu poległym i zmarłym na misjach i operacjach wojskowych. Uroczystość zakończyło wspólne dzielenie się opłatkiem przez uczestników obchodów Dnia Pamięci.

_______________________

21 grudnia 2011 roku, trzy dni przed świętami Bożego Narodzenia Rzeczpospolita Polska straciła pięciu żołnierzy z naszego regionu, żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc. Tego dnia, wykonując zadania w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, ponieśli śmierć w wyniku wybuchu miny – pułapki pod pojazdem opancerzonym.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 roku, 21 grudnia ustanowiono Dniem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

21 grudnia 2016 roku delegacje żołnierzy z 15GBZ żołnierzy udały się na groby kolegów. Zostały zapalone znicze. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych. Pamięć por. Piotra Mazurka uczcili saperzy z 16 Batalionu Saperów 21 BSP.

por. Piotr Mazurek

sierż. Mariusz Deptuła

plut. Krzysztof Wysocki     

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

FOTOGALERIA

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: mł. chor. Piotr Kamiński, kpr. Bartosz Grrądkowski

Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux